توانا

وبلاگ تخصصی توان بخشی

پار المپیک

                                                           پارالمپیک

 

بازی های پارالمپیک یک رویداد ورزشی شامل چندین رشته ورزش برای معلولان با مشکلات فیزیکی و حسی می باشد.

این بازی ها شامل ورزشکارانی با مشکلات حرکتی، قطع عضو، افراد نابینا، قطع عضو و همچنین فلج مغزی می باشد. بازی های پارالمپیک کمی بعد از بازی های المپیک برگزار می شود که توسط کمیته بین المللی پارالمپیک (I P C) سازماندهی می شود.

نام پارالمپیک  (pareolympic)  از دو کلمه par که از کلمه ( paraplegic)  به معنی فلج قسمتی از بدن و Olympic که نام یک منطقه باستانی می باشد ، گرفته شده است.

بازی های پارالمپیک رویدادی است که ورزشکاران با معلولیت های مختلف جسمی و ذهنی در آن شرکت می کنند و در شرایط عادلانه با هم به رقابت می پردازند.

برای اولین بار هم زمان با بازی های المپیک در لندن (1948) از طرف بیمارستان stoke Mandeville مسابقاتی برای سربازان بریتانیایی با ضایعات نخاعی که از جنگ جهانی دوم باقی مانده بودند تدارک دیده شد و معلولان فلج با هم به رقابت پرداختند این نوع بازی یک بار دیگر در سال 1952 در همان محل برگزار شد. این بازی ها را می توان یک سرآغاز برای بازی های رسمی پارالمپیک در نظر گرفت کمی بعد      بازیهای پارالمپیک به صورت رسمی همزمان با بازی های المپیک در سال 1960 در رم (ایتالیا ) برگزارشد. در بازی های پارالمپیک تورنتو (کانادا) علاوه بر معلولان paraplegic دیگر ورزشکاران با معلولیت های مختلف نیز در مسابقات شرکت کردند. تعداد ورزشکاران شرکت کننده در بازی های پارالمپیک به طور چشم گیری رو به افزایش است به طوری که تعداد این ورزشکاران از 400 نفر شرکت کننده در المپیک رم (ایتالیا) به حدود 4200 ورزشکار شرکت کننده در المپیک 2008 پکن (چین) رسید. از سال 1988 توافق شد که بازی های المپیک و پارالمپیک به طور هم زمان در یک شهر برگزار شود.

و در سال 2002 کمیته بین المللی پارالمپیک (I P C) با کمیته بین المللی المپیک تواق کردند که بازی های المپیک و پارالمپیک به طور همزمان و در یک سطح از سال 2012 به بعد برگزار شود.

دسته بندی ورزشکاران در مسابقات پارالمپیک:

1- قطع عضو: این گروه شامل ورزشکارانی می شود قطع عضوی کلی یا جزئی در حداقل یک عضو خود داشته باشند.

2- فلج مغزی: این گروه شامل ورزشکارانی می شود که دارای آسیب های مغزی مثل فلج مغزی (cp) – ضربه مغزی- سکته مغزی و سایر معلولیت هایی که باعث اختلال در کنترل و هماهنگی عضلات ایجاد می کنند.

3- معلولین با ویلچر: این گروه شامل ورزشکارانی می شود که دپار ضایعه در اندام تحتانی یا تنه شده باشند  به نحوی که برای حرکت نیاز به ویلچر داشته باشد.

4- معلولین با مشکلات بینایی: این گروه شامل ورزشکاران با اختلالات بینایی می باشد که آن ها را به سه دسته: کم بینا، نیمه بینا و کاملاً نابینا دسته بندی می شوند.

5- دیگر معلولین: این گروه ورزشکارانی را شامل می شود که در دسته بندی ها بالا جای نگرفته اند. که از جمله این ورزشکاران می توان به بیماران ms ، معلولیت های مادرزادی، کوتولگی و ... همگی در این دسته قرار می گیرند.

دسته بندی بازی ها:

براساس میزان توانایی و نوع معلولیت ورزشکاران آن ها را به چندین دسته تقسیم کرده اند:

تیراندازی: ورزشکاران دارای ضایعات جسمی و نیز بیماران با مشکلات طناب نخاعی  و فلج مغزی (cp) بیمارانی که از ویلچر استفاده می کنند مجاز  به شرکت در این رشته می باشند.

ورزش های پهلوانی: از ورزشکاران شامل انواع معلولیت ها می توانند در این رشته شرکت کنند و سپس آن ها را به تناسب دسته های مختلف تقسیم بندی می کنند

بسکتبال: ورزشکارانی که از ویلچر استفاده می کنند و همچنین ورزشکارانی که مشکلات یادگیری دارند می توانند در این رشته ورزشی شرکت کنند به این ورزشکاران براساس میزان معلولیت امتیاز بین 5/4-  1 می دهند. امتیاز یک یعنی کمترین میزان معلولیت و امتیاز 5/4 نشانگر حاکی از حداکثر معلولیت می باشد در تیم 5 نفره بسکتبال از جمع کل امتیاز معلولیت نباید از 5/14 تجاوز کند.

بولینگ:  ورزشکاران فلج مغزی می توانند در این رشته شرکت کنند. در این رشته ورزشکاران را به 2 گروه تقسیم می کنند 1- ورزشکارانی که برای حرکت دادن ویلچر نیاز به کمک دارند، 2- ورزشکارانی که خود قادر به راندن ویلچر باشند.

دوچرخه سواری: ورزشکاران با قطع اندام- فلج مغزی- و ورزشکاران دارای مشکلات بینایی می توانند در این رشته شرکت کنند و با هم به رقابت بپردازند . البته این ورزشکاران را براساس توانایی هایی که دارند به گروه هایی تقسیم می کنند.

شمشیر بازی: ورزشکاران در این رشته به سه گروه تقسیم می شوند: 1- ورزشکارانی که تعادل کامل به همراه قدرت کنترل تنه، 2- ورزشکارانی که قدرت حفظ تعادل اندام فوقانی ندارند، 3- ورزشکارانی که ضایعات شدیدی دارند.

فوتبال: ورزشکارانی مختلف در این رشته شرکت می کنند و براساس میزان و نوع ضایعه به گروههای مختلفی تقسیم بندی می شوند.

رشته های متعددی دیگری نیز که شامل: جودو، وزنه برداری، شنا، تنیس، والیبال نشسته، راگبی با ویلچر، قایقرانی، سوارکاری و هندبال می باشند که ورزشکاران در آن براساس معیارهای تعیین شده توسط (( I p c دسته بندی می شوند.

+ نوشته شده در  شنبه بیست و ششم بهمن ۱۳۸۷ساعت 15:42  توسط عماد یزدانی (فیزیوتراپیست )  |